Hakowanie iPhone część 21

                10 sierpnia 2009 o godzinie 15:32, w kategorii Jabłuszka.

Wielu użytkowników używających iPhona w sieciach, które go oficjalnie nie sprzedają narzeka na uporczywy komunikat „przekierowanie połączeń aktywne” wyświetlający się przy wybieraniu numeru. Pisałem o tym jak się go pozbyć dosyć regularnie i przy różnych okazjach jednak sposoby te wymagały jailbreaka, trochę zaangażowania oraz świadomości tego co się właściwie robi. Z tym ostatnim dzisiaj chyba najtrudniej a w sieci i w mejlach ciągle natykam się na pytanie jak to skutecznie wyłączyć i różne dziwne albo wręcz szkodliwe rady. Dlatego dziś będzie krótko i na temat.

Callforw2268Iop6Arding

Kilka słów niezbędnego wprowadzenia. Kiedy iPhone nie rozpoznaje operatora GSM używa ustawień „pustych” specjalnie przeznaczonych dla nieznanego dostawcy. Nie zawierają one żadnej wstępnej konfiguracji mają bowiem umożliwić pracę telefonu w wielu różnych sieciach GSM, tak więc z definicji muszą być jak najbardziej elastyczne. Tymczasem większość hacków dostępnych w Cydii dopisuje do nich ustawienia właściwe dla jednego konkretnego operatora przez co mogą one w przyszłości łatwo stać się źródłem różnych nieprzewidywalnych kłopotów. Po prostu kiedy zmienicie kartę SIM na inną ustawienia pozostaną. Może to być bardzo bolesne, a już zwłaszcza za granicą. Dlatego jedynym właściwym sposobem na bezpieczne grzebanie w konfiguracji jest nauczenie iPhona pracy w naszej własnej sieci i pozostawienie ustawień domyślnych w ich pierwotnym kształcie. Możemy zrobić to ręcznie lub za pomocą gotowego konfiguratora. Zatem do dzieła!

Carbundkonfidsaf65Shsj7

Interesuje nas w tej chwili stworzenie właściwego dla naszego operatora profilu i wyłączenie komunikatu Call forwarding active skupimy się więc tylko na polach niezbędnych do poprawnego wygenerowania pliku ipcc i oznaczonych gwiazdką. Bardziej zaawansowani z was znajdą na stronie dokładny opis i omówienie wszystkich dostępnych pozycji, więc jeśli chcecie na przykład zmusić wasz telefon do wysyłania ememesów bardzo mocno zalecam lekturę całości… OK. Najpierw wpisujemy nazwę pliku w którym będą trzymane nasze dane i nazwę operatora.

Cbundl4351
Cbundl5363Gdh9

Potem rzecz najważniejsza a więc numer MCC/MNC. Dla przykładu dla Plusa będzie to 26001 a dla Play 26006 i tak dalej. Potrzebna będzie też pierwsza litera nazwy waszego operatora…

Cbundl64373Hd

…a na końcu jeszcze nazwa wyświetlana w miejscu przeznaczonym na logo.

Cbundius652L

To tyle. Teraz trzeba jeszcze tylko wysłać stworzony w ten sposób profil na iPhona. Ostatnia wersja iTunes nie pozwala na to out of the box wymagać będzie więc małej poprawki. Uruchamiamy terminal i wpisujemy defaults write com.apple.iTunes carrier-testing -bool TRUE , naciskamy enter i gotowe.

Cbundtermit8266Sgsh

Teraz wystarczy tylko podpiąć iPhona do iTunes, i z wciśniętym klawiszem alt (, option) kliknąć w przycisk aktualizuj. Otworzy się okienko, w którym trzeba tylko wskazać nasz plik .ipcc a po wszystkim zrestartować telefon.

Bundcaripcc76Sgsh

Od tej pory wasz iPhone nie będzie już korzystał z ustawień dla operatora nieznanego ale ze stworzonego przez was profilu. Zniknie też nieszczęsny komunikat o aktywnym przekazywaniu połączeń a wy będziecie mogli bez obaw dalej eksperymentować z innymi ustawieniami telefonu… Byle tylko świadomie!

Tu znajdziecie jeszcze kilka słów uzupełnienia. Smacznego!


komentarzy 31