Głuchy telefon

                23 stycznia 2009 o godzinie 18:00, w kategorii Jabłuszka.

Przez blogosferę – a wkrótce zapewne też przez tzw. poważne media – przetacza się właśnie kolejna nieistniejąca sensacja. Otóż Apple grozi Palmowi sądem. Czy Apple, ryzykując rozgniewaniem zastępu zagorzałych fanów Palma, zdecydują się za wszelką cenę udaremnić próby powrotu firmy na szczyty popularności? – pyta Engadget. Tim Cook zapowiedział, że jego firma (..) przyjrzy się bliżej palmofonowi Pre, czy nie narusza on patentów należących do korporacji z Cupertino – pisze Chip. Tylko czas pokaże, czy Apple spróbuje zagarnąć na własność prawa do każdej multidotykowej technologii – wtóruje onetowy fkn.pl. Dyrektor generalny Apple, Tim Cook, poinformował, że zastanawia się nad wniesieniem do sądu pozwu przeciwko podmiotom, które bezprawnie wykorzystują technologie opracowane przez jego firmę – pisze Macworld i inne serwisy IDG. Chyba tylko jeden technonews.pl opisał sprawę bez kolorowania i przekłamań. Tymczasem Tim Cook niczego takiego nie powiedział – to dziennikarze pytali go o Palma, to dziennikarze nadali jego odpowiedzi znaczący kontekst i to dziennikarze wymyślili sobie dramatyczną zawartość i nadchodzący wielkimi krokami spektakularny sądowy finał. A wszystko to wydedukowano z tego krótkiego fragmentu:

– We don’t mind competition, but if others rip off our intellectual property, we will go after them.
– The Palm device seems to directly emulate the iPhone’s innovative interface. Is that what you’re referring to?
– We don’t want to refer to any specific companies, so that was a general statement. We like competition because it makes us better, but we will not stand for companies infringing on our IP.

Znacie grę w głuchy telefon? Chłop wprost zapytany o naśladującą iPhona konkurencję odpowiedział prosto i logicznie – konkurencja jest nam potrzebna ale gdy przekroczy granicę nie pozwolimy się okradać. Co innego miał zresztą powiedzieć? Ochrona interesów firmy to część jego obowiązków. Co tymczasem relacjonują nam media? Apple ostrzega: nie próbujcie kopiować iPhone! Czy Apple pozwie Palm z powodu smartfona Pre? Jest spór o interfejs dotykowy! Palm odpowiada na pogróżki Apple! Palm nie boi się patentów Apple! – krzyczą nagłówki. W efekcie niedługo znów usłyszymy jakie to Apple jest złe i o ile to jeszcze razy byłoby gorsze od Microsoftu gdyby nie daj boże zdobyło większy udział w rynku. Dokładnie tak samo było z psującymi się lub niebezpiecznymi iPhonami, z applowskim podatkiem, z makami wywołującymi raka, z zablokowaniem Opery mini, z usuwaniem aplikacji z App Store czy z nieistniejącymi wirusami dla OS X. Słowem, po raz kolejny robi się z igły widły. W jakim celu? Skąd ta niechęć? To przypadek, celowa dezinformacja czy zwykła głupota? Nie wiem ale za każdym razem gdy czytam tego typu „sensacje” przypomina mi się stary dowcip, w którym jeden facet opowiada drugiemu, że zrywa z nim znajomość bo podczas jego wizyty zginęły mu z domu pieniądze. Chyba nie sądzisz że to ja je ukradłem?! – pyta ten drugi. Nikt cię nie podejrzewa, pieniądze się przecież znalazły ale wiesz… niesmak pozostał.


komentarzy 20