Gadu-gadu dla iChata

                29 lipca 2007 o godzinie 23:04, w kategorii Jabłka.

Paweł wymógł na mnie aktualizację tekstu o uruchamianiu gadu-gadu pod iChatem. Opisana wcześniej procedura (czyli te tajemnicze transporty, jabbery etc.) nie zmieniła się wprawdzie zbyt mocno ale że w międzyczasie padł serwer chrome.pl to aktualizacja okazuje się ponoć absolutnie niezbędna. Ok. Oto więc poprawiony tekst. Mam nadzieję, że nadal będzie pomocny…

Psi23A


Ściągamy i uruchamiamy PSI. Z menu General wybieramy Acount Setup i Add.

Psi4

Wpisujemy swoje imię, zaznaczamy Register new account. I znowu naciskamy Add.

Psi1

Teraz wypełniamy odpowiednie pola. Podajemy login w formacie nazwa@serwer. W tym wypadku to ichattest@jabber.autocom.pl. Nazwa wybrana w poprzednim okienku i ta podczas zakładania konta nie musi być taka sama. Ważne aby login był unikalny tzn. jeszcze przez nikogo nie zajęty. Serwerów jabbera jest całkiem sporo ale nie wszystkie są długowieczne – obecnie na pewno działa jabber.autocom.pl. Następnie wpisujemy hasło, i jego potwierdzenie. Reszta opcji dotyczy łączących się przez proxy, transmisji SSL i tym podobne i zostanie w tym opisie pominięta. Klikamy Register.

Psi3

Jeżeli wybrany login nie był zajęty otrzymamy komunikat o udanej rejestracji.

Psi5

W okienku kontaktów pojawi się nowa pozycja z waszym loginem. Teraz należy się połączyć z serwerem (czyli Offline zamieniamy na Online).

Jabber6

Po chwili pojawi się okienko w którym należy wpisac informacje o sobie, i choć nie jest to obowiązkowe warto poświecić na to chwilkę. Może dzięki temu kiedyś odnajdzie nas stara ale nierdzewna miłość lub kolega z wojska… Kto wie?

Psi2

Następnie z menu General wybieramy Service discovery i naciskamy Browse. Po chwili ujrzycie listę uruchomionych na serwerze usług:

Psi7

Klikamy dwa razy na transporcie gadu-gadu i po chwili ujrzymy następujące okienko:

Psi6

Tu wpisujemy własny numer gadu-gadu, hasło i znów klikamy Register. Trzeba jeszcze kliknąć dwa razy na pulsującej wiadomości na liście kontaktów PSI i kliknąć Add/Authorize. Tylko wtedy transport będzie autoryzowany. Po otrzymaniu komunikatu o powodzeniu rejestracji możemy już zamknąć PSI i uruchomić iChata. Dalej jest już z górki.

Pis8

Z menu Preferences w iChacie wybieramy Accounts i za pomoca plusika dodajemy nowe konto wpisując świeżo zarejestrowane dane – czyli nasz jabberowy login w formacie nazwa@serwer i hasło. Kontakty z gg dodajemy w formacie numer@gg.jabber.autocom.pl. I tyle. Działa.

Pis9

Jeżeli coś pójdzie nie tak i serwer upomni się o certyfikat SSL trzeba go będzie przed rejestracją dodać ręcznie – klikamy prawym klawiszem myszki na ikonie PSI, wybieramy Show Package Contents, rozwijamy drzewko katalogów i wrzucamy ten plik do katalogu Certs.

Zz0A14A388

To już naprawdę wszystko (no może prawie – zawsze jeszcze możecie dodać sobie gadugadowe ikonki). Dziękuje za uwagę. Ach! Jeżeli wciąż coś wam nie działa proszę o informacje w komentarzach!


komentarzy 6