Gadu-gadu dla iChata i iPhone

Last modified on 2008-04-16 20:59:02 GMT. 31 comments. Top.

Po raz trzeci już opisuję procedurę uruchomienia gadu-gadu dla iChata. Mówi się że do trzech razy sztuka… No cóż, zobaczymy. Cały ten niesłusznie uważany za niezmiernie skomplikowany proces sprowadza się właściwie do trzech prostych kroków – po pierwsze, zakładamy konto na Gmailu. To jest bardzo proste – sami przyznacie. Po drugie logujemy się do gmaila za pomocą programu Psi i rejestrujemy transport gg na serwerze jabster.pl. To trochę bardziej skomplikowane ale tylko pozornie – sami zobaczycie. Po trzecie konfigurujemy iChata i dodajemy nasze kontakty. To już jest ultraproste i właściwie kończy całą procedurę. Jeśli macie iPhona czeka was jeszcze krok czwarty czyli instalacja i konfiguracja dowolnego klienta Google Talk – w tym wypadku skorzystamy z Fringa – co również nie powinno nikomu sprawić problemów. Więc jak – zaczynamy?

Frindf6G-1


Wchodzimy na stronę gmail.com i zakładamy konto. Oczywiście jeśli macie już konto na gmailu możecie sobie ten krok odpuścić.

Gmail487Dkdc

Teraz ściągamy i uruchamiamy program PSI. Z menu General wybieramy Acount Setup i Add.

Psi4

Wpisujemy swoje imię i znowu naciskamy Add. Uwaga! Nie zaznaczamy Register new account!

98Ydsksdkdfjdf

Teraz wypełniamy odpowiednie pola. W polu Jabber ID nazwę uprzednio zarejestrowanego na gmailu konta i nasze hasło. W zakładce Connection odznaczamy Probe legacy SSL port i kilkamy Save.

Fdgdgdffg7654Ww

W okienku z kontaktami pojawiła się nowa pozycja. Teraz należy się połączyć z serwerem – klikamy prawym przyciskiem myszki i wybieramy Online.

Psigg5226Sa

Następnie z menu General wybieramy Service discovery. Gdy otrzymamy komunikat o błędzie – to normalne, tak ma być – klikamy OK i w polu Adress zamiast gmail.com wpisujemy jabster.pl. I naciskamy enter.

Dgdfg8768Ads

Po chwili ujrzycie listę dostępnych na serwerze jabster.pl usług:

Psigg532829Ds

Teraz klikamy dwa razy na transporcie gadu-gadu i ujrzymy następujące okienko:

Psi6

Tu wpisujemy własny numer gadu-gadu, hasło i klikamy Register. Po komunikacie o udanej rejestracji możemy już zamknąć PSI i uruchomić iChata. Spokojnie, dalej będzie już z górki…

45Dfgkjhtjjj

Z menu Preferences w iChacie wybieramy Accounts i za pomoca plusika dodajemy nowe konto jabbera wpisując świeżo zarejestrowane dane – czyli nasz gmailowy login i hasło. Kontakty z gg dodajemy w formacie numer@gadu-gadu.jabster.pl. I tyle – macie gadu-gadu w iChacie. Działa. Ale to jeszcze nie koniec…

Fringlogo537

Otóż od tej chwili każdy komunikator obsługujący Google Talk – a tych jest cała masa w przeciwieństwie do klientów gg – będzie widział nasze kontakty z gadu-gadu! A to oznacza że bez trudu pogadamy ze znajomymi z gg na przykład za pomocą iPhona i aplikacji Fring lub podobnych. Milutko prawda?

Ipho442Ne6Img 0002-1

Konfiguracja Fringa jest banalna. Instalujemy aplikację na iPhonie a po uruchomieniu zakładamy nowe konto i wybieramy nasz login i hasło. Potem w zakładce Communities wybieramy używane przez nas usługi – w tym wypadku będzie to Google Talk – podajemy login i hasło do gmaila, czekamy chwilkę… I gotowe! Od tej pory w zakładce Buddy list zobaczymy naszych znajomych z gg. I można już gadać-gadać.