Bełkoczu-bełkoczu i grożu-grożu

                18 maja 2006 o godzinie 0:05, w kategorii ...i cała reszta., Jabłka.

15 maja zmienił się regulamin korzystania z sieci Gadu-Gadu. Całość znajdziecie tutaj. Ja zacytuję tylko co ciekawsze fragmenty:

Korzystanie przez Użytkownika z usług komunikatora Gadu-Gadu oraz komunikacja z innymi Użytkownikami komunikatora Gadu-Gadu za pomocą innych programów, w szczególności służących do świadczenia przez inne podmioty innych usług internetowych, w tym usług komunikatorów internetowych stanowi naruszenie postanowień niniejszego Regulaminu.


I dalej:

Użytkownik zobowiązany jest do korzystania z usług komunikatora Gadu-Gadu wyłącznie na zasadach opisanych w niniejszym Regulaminie (…) Korzystanie przez Użytkownika z usług komunikatora Gadu-Gadu z naruszeniem tych zasad traktowane będzie jako podstawa do podjęcia przez Operatora działań mających na celu uniemożliwienie Użytkownikowi korzystania z usług komunikatora Gadu-Gadu w szczególności poprzez usunięcie jego konta oraz pozbawienie go możliwości korzystania z Numeru Użytkownika (…)

Słowem, albo używacie naszego komunikatora albo spadajcie. Nie muszę dodawać, że Gadu-Gadu nie oferuje komunikatora dla platformy innej niż PC+Windows. Jeżeli więc używacie Maka lub linuksów to macie problem. Bo zwyczajnie, od tego poniedziałku, nie wolno już gadać ze znajomymi za pomocą Kadu, Adium czy Jabbera. Koniec. Kropka. Słowu pisanemu przeczy wprawdzie w Dzienniku Internautów, Jarosław Rybus, rzecznik prasowy GG, beztrosko bagatelizując jednoznacznie brzmiące zapisy ale to niestety tylko ordynarne mydlenie oczu. Nie zazdroszczę mu zadania, zwłaszcza że obok powyższych fragmentów w nowym Regulaminie znajduje się również nieco mniej jednoznacznych treści. Na przykład takie dwa (!) wspaniałe, wielokrotnie i z kunsztem złożone, zdania:

W celu wyjaśnienia wątpliwości Operator zastrzega, że użytkownik nie jest uprawniony do korzystania z usług komunikatora Gadu-Gadu w celu komunikowania się poprzez komunikator Gadu-Gadu z użytkownikami innego komunikatora internetowego, ani też nie jest uprawniony do korzystania z tych usług w taki sposób, że będąc jednocześnie użytkownikiem innego komunikatora internetowego będzie korzystał z usług komunikatora Gadu-Gadu poprzez swój Numer Użytkownika komunikatora Gadu-Gadu w celu komunikacji z innymi Użytkownikami komunikatora Gadu-Gadu realizowanej w ramach infrastruktury, w tym oprogramowania takiego innego komunikatora tj. poprzez korzystanie z oprogramowania innego komunikatora. Użytkownik przyjmuje do wiadomości, że Operator nie jest stroną jakichkolwiek umów bądź porozumień z operatorami innych komunikatorów internetowych, na podstawie których tacy operatorzy byliby uprawnieni do udostępniania swoim użytkownikom funkcjonalności swoich komunikatorów naruszającej zakaz opisany w niniejszym pkt 11, zaś ewentualne faktyczne udostępnianie przez takich operatorów bez zgody Operatora wymienionej funkcjonalności użytkownikom ich usług nie zwalnia Użytkownika z odpowiedzialności za naruszenie niniejszego Regulaminu.

Wyjaśniliście wątpliwości? Konia z rzędem każdemu kto to przeczyta raz i zrozumie. Ja zadałem sobie ten trud i przeczytałem ów fragment uważnie. Z bólem bo treści tam na tyle słów po prostu nie ma. Niemniej przekaz jest dosyć prosty – nie tylko, nie wolno ci używać innego komunikatora, ale też nie wolno ci rozmawiać z kimś kto używa nieoryginalnego komunikatora. A jak się nie dostosujesz to usuniemy ci konto. Ciekawe więc czy i kiedy otrzymam list z żądaniem usunięcia tekstu Uruchamianie transportu gg dla iChata zawierającego w świetle Regulaminu zupełnie przecież „nielegalne” informacje. I czy np. za cytowanie powyższych fragmentów i udostępnianie zestaw ikon dla iChata zostanę pozwany do sądu o naruszenie praw autorskich? Nieprawdopodobne? Może. Ale boję się, że ktoś kto był w stanie napisać powyższe dwa zdania zdolny jest do wszystkiego… W końcu nikt bezkarnie nie będzie się naśmiewał z Wielkiego Brata!


komentarze 2