Studnia

                21 listopada 2005 o godzinie 3:01, w kategorii Jabłka.

Każdemu zdarza się robić skrinszoty, czyli mówiąc po naszemu „zdjęcia ekranu”. Jedni z nas robią to często – jak ja na przykład – inni zdecydowanie rzadziej. Niemniej prędzej czy później każdy stanie przed takim zadaniem. W Mac OS X mechanizm robienia zrzutów ekranu wbudowano w system. Wystarczy nacisnąć kombinacje klawiszy Shift+Command+3 aby wykonać zdjęcie całego ekranu lub Shift+Command+4 aby sfotografować jego fragment. Wydawałoby się więc, że nie potrzeba już więcej dodatkowych narzędzi. I tak też jest w istocie. Niemniej zwykle skrinszota robimy w jakimś celu – albo po to aby pokazać go gdzieś w sieci, albo po to aby wstawić go do np. jakiegoś tekstu czy dyskusji na jakimś forum. I wtedy przydaje się studnia.

Thumb154


Studnia na obrazki. Czyli program ImageWell. To malutka, darmowa i szalenie sprytna aplikacja która nie tylko pomoże zrobić nam zrzut ekranu ale też automatycznie potrafi go wysłać na serwer FTP lub .Mac i przy tym wkleić adres do schowka, tak żeby za pomoca kombinacji klawiszy Command+V (wklej) móc go udostępnić innym. Niby nic wielkiego ale dzięki temu programikowi cała operacja staje się szybka, banalna – i co najbardziej chyba istotne – wygodna.

Imgwell

Co więcej program pozwala także na obróbkę wykonanych zrzutów – można nadać im ramkę, znak wodny a także poddać je prostej edycji. Najciekawszą z możliwości jest dodanie komiksowych dymków i opisów przez co wasze skrinszoty mogą się stać bardziej czytelne. Za pomocą prostego jak drut interfejsu można też zmienić rozmiar, format kompresji i kilka jeszcze parametrów wysyłanych obrazków. A wszystko to szybko i wygodnie. Program można pobrać stąd. To prawdziwa perełka i warto go mieć na dysku, nawet jeżeli nie zarzucacie znajomych skrinszotami pulpitu czy okienek aplikacji. Teraz będziecie mogli zacząć… 😉

Picture 1-13

Konkurentem ImageWell może być inny darmowy programik Snap’n’Drag, który w połączeniu z programem FileChute robi dokładnie to samo. No może prawie to samo. Ten ostatni jest jednak płatny (shareware, 15$), przez co zdecydowanie gorzej wypada w zestawieniu z bohaterem tego tekstu. Jeszcze innym przydatnym programem przy robieniu skrinszotów jest malutka i darmowa aplikacja Backdrop. Umożliwia ona zasłonięcie biurka jednolitym tłem w dowolnym kolorze, co przydaje się dużo częściej niż można by przypuszczać.


Brak komentarzy