Straszne historie…
16 listopada 2005 o godzinie 0:59, w kategorii Jabłka.
Nasłuchałem się ostatnio jakichś niedorzecznych opowieści o trudnościach we współpracy maków z neostradą. Że coś nie działa, że jakieś magiczne sztuki trzeba wyczyniać żeby działało, że konfiguracja jest kłopotliwa, itd. itp. Jako że przed kilkoma tygodniami musiałem zamienić swoje zwykłe łącze na neostradę właśnie i od tej pory używam neostrady i imaka w duecie, zachodzę w głowę skąd wzięły się te straszne legendy. Cała procedura jest przecież bardzo prosta, tyle że wymaga nieco orientacji. Na infolinii trudno uzyskać pomoc od konsultantów, którzy o makach wprawdzie słyszeli, tyle że o tych spod Monte Casino. Podejrzewam więc, że opisywane gdzieniegdzie problemy leżą, jak zwykle zresztą w takich sytuacjach, pomiędzy klawiaturą a oparciem krzesła, nie zaś po stronie systemu czy sterowników. Żeby więc ułatwić życie początkującym i niezorientowanym użytkownikom postanowiłem opisać cały proces konfiguracji – może dzięki temu mniej będzie rozpaczliwych pytań na różnych forach i w usenecie…?Pomijam przy okazji wszystkie czynności związane z uruchomieniem samej usługi w TPSA, są one wystarczająco jasno opisane w kolorowej instrukcji obsługi, którą znajdziecie w pudełku z modemem. W razie jakichś problemów podczas aktywacji usługi można też zasięgnąć pomocy pod numerem infolinii 0800 102 102, nie ma więc sensu powtarzanie tego tutaj po raz drugi. Całość tekstu, dotyczy instalacji modemu USB SpeedTouch 330 firmy Thomson dołączanego do zestawu instalacyjnego w promocyjnej cenie 1zł. Zakładam więc, że macie już wszystko co trzeba, podpisaliście umowę, skrosowano wam linię a modem leży na biurku i czeka, i brak wam już tylko dostępu do sieci. OK. To zaczynamy.
Najpierw należy zainstalować sterowniki z płyty instalacyjnej Neostrady. Znajdziecie je w katalogu OSX/Setup/PPPoA 0-35/. Potem ze strony http://www.speedtouchdsl.com/support.htm należy pobrać zaktualizowaną wersję sterownika dla Tygrysa lub Pantery. Warto też sciągnąć przy okazji instrukcję do modemu. Przyda się pewnie w razie jakichś problemów. Po instalacji aktualizacji można już podłączyć modem do portu USB w komputerze i do kabla telefonicznego. Uwaga! Modem zaleca się podłączyć bezpośrednio do portu USB w komputerze a nie do np. huba USB. Może to, choć nie musi, powodować problemy. Teraz pozostała już nam tylko – prosta i szybka – konfiguracja całości. Wxhodzimy w ustawienia systemu – System Preferences. W zakładce Network wybieramy urządzenie SpeedTouch USB. Klik, klik. I jesteśmy wewnątrz… Teraz trzeba się połączyć z siecią i rozpocząć procedurę rejestracji.
W przypadku naszego pierwszego połączenia podajemy więc „rejestracja@neostrada.pl” jako login i jako hasło „rejestracja”. Przechodzimy teraz do zakładki Modem. Tu z rozwijanej listy wybieramy nasze urządzenie, w tym wypadku jest to SpeedTouchUSB Modem i zatwierdzamy zmiany. Apply Now.
Wracamy do zakładki PPP i łączymy się z siecią poprzez naciśnięcie przycisku Dial Now. Uruchamiamy Safari i wchodzimy na stronę https://rejestracja.neostrada.pl i rozpoczynamy proces rejestracji. Jak pisałem wcześniej procedura jest dostatecznie opisana w instrukcji, dlatego nie będę wdawał się w szczegóły i pominę cały proces. Ważne jest to, że po jego zakończeniu otrzymacie login i password dzięki którym będziecie mogli już normalnie korzystać z Internetu.
Mam nadzieje że wszystko poszło gładko i macie już pod ręką upragniony login i hasło. Uzyskane dane wpisujemy w to samo okienko co poprzednio dane potrzebne do rejestracji. W zakładce PPP podajemy więc swój nowy, właściwy login, i poniżej, nowe hasło. Zaznaczamy jeszcze „Save password” dla wygody i już. Gotowe. Naciskamy Dial Now i mamy połączenie z internetem. Proste, prawda?
Co jeszcze warto wiedzieć? Po instalacji sterowników w katalogu Applications znajdziecie teczkę SpeedTouch z programem diagnostycznym Diagnostics i deinstalatorem całego pakietu.
Zadokowana ikonka programu sygnalizuje przy tym stan modemu. Trzy czerwone kwadraciki oznaczają, iż modem nie jest podłączony do komputera; trzy żółte, że modem nie jest podpięty do lini lub brak synchronizacji, natomiast trzy zielone, że wszystko działa jak należy. Zakładam, że macie zielone światło.
Wywołanie programu Internet Connect pozwoli połączyć się z siecią. Znajdziecie go oczywiście w katalogu Applications lub pod przyciskiem Dial Now w odwiedzanej już dwukrotnie zakładce PPP w System Preferences/Network. Niech nie zmyli was ta 4 widoczna poniżej w polu Telephone Number, to całkiem nieistotne czy znajduje się tam jakiś numer czy pole jest puste.
Polecam jeszcze zaznaczenie opcji „Show modem status in menu bar” dzięki czemu połączenie z neostradą zawsze będzie pod ręką. W prawym górnym roku obok zegarka pojawi się ikonka słuchawki telefonicznej dzięki której łatwo i szybko możemy ustanowić lub rozłączyć połączenie. I to tyle. Wszystko gotowe.
Mam nadzieję, że powyższy opis, po pierwsze pozwoli wam na bezbolesną samodzielną i instalację Neostrady na maku, i po drugie, rozwieje wreszcie krążące po sieci legendy o problemach jakie sprawiają komputery Apple we współpracy z neostradą. Wszystko działa sprawnie, czego jestem zresztą żywym przykładem.