PYmPlayer

                29 marca 2007 o godzinie 17:50, w kategorii Jabłka.

Wspominałem wcześniej o problemach z odtwarzaniem filmów po wifi – okazało się, że przyczyna tkwi nie tyle w ustawieniach mojej sieci a w programie którego używam do odtwarzania filmów. Problem można łatwo rozwiązać – wystarczy wymusić odtwarzanie po WLAN przy użyciu cache. Wtedy nic się nie tnie. Tyle, że PYM Player jeszcze tego nie potrafi. W oczekiwaniu na nową wersję postanowiłem tymczasowo zmusić do pracy starego dobrego mplayera. Po pierwsze nowy pymplejer pod intelem i tak wymaga jego obecności na dysku, po drugie znajome chłopaki zapewniają że potrafi on dokładnie tyle samo co PYM…

Mplayer4545S1


I owszem, potrafi ale trzeba mu trochę pomóc. OOTB niestety nic nie działa tak jak trzeba. Na początek będziecie więc potrzebować odpowiednich fontów, które należy wrzucić do katalogu ~/Library/Fonts. Potem w preferencjach programu w polu Subtitles settings ustawiacie nowo dodaną czcionkę i właściwe kodowanie (co w świecie pełnym okien i bram oznacza CP1250). Od tej pory wasz mplayer będzie poprawnie doświetlał polskie napisy. Warto przy tym pamiętać, że zrobi to automatycznie tylko i wyłącznie wtedy kiedy będą miały taką samą nazwę jak odtwarzany film. PYM ma tu lekką przewagę ponieważ nie czepia się słówek i potrafi rozpoznać właściwe napisy także wtedy gdy mają tylko podobną nazwę.

Mplajer0Sx345H1

PYM potrafi także automagicznie wyświetlić obraz na dodatkowym ekranie – oczywiście tylko jeżeli jest on podpięty! Aby mplayer robił to samo i tak samo musicie wskazać mu najpierw odpowiedni tryb pracy – w tym wypadku będzie to ustawienie Video out module na CoreVideo (BETA) a potem jeszcze zaznaczyć opcje Play in fullscreen by default i Force fullscreen to second monitor. Od tej pory jeżeli tylko podłączycie do komputera telewizor program sam, i bez żadnych dodatkowych ceregieli zacznie odtwarzać film na większym ekranie. I o to właśnie chodziło!

Mplajert62Sdag

Ostatnią rzeczą, której będzie nam po przesiadce z pymplejera trochę brakować jest wyświetlanie napisów pod filmem. PYM pozwala bowiem łatwo włączać i wyłączać ten tryb pracy co – przyznacie sami – przydaje się nadspodziewanie często. Ale i to da się „obejść”. W końcu PYM to przecież nakładka na mplayera więc wymuszenie podobnej funkcjonalności u źródła nie powinno stanowić większego problemu. I tak też jest w istocie. W zakładce Miscellaneous w ustawieniach zaawansowanych zaznaczamy Additional parameters i wpisujemy -vf expand=0:-100:0:0 -slang pl. Aby wyłączyć „napisy pod” wystarczy tylko odhaczyć używanie przez program dodatkowych parametrów, a aby je włączyć zahaczyć. Prawda, że proste?


Jeden komentarz