Cyfrowy magnetowid

                27 kwietnia 2006 o godzinie 14:15, w kategorii Jabłka.

Jak pewnie pamiętacie, opisywałem wcześniej tuner telewizyjny Terratec Cinergy 400 i oprogramowanie do jego obsługi EyeTV. Wczoraj przyszła pora na prawdziwy test użyteczności tego zestawu, nocowałem bowiem poza domem a miałem wielką ochotę obejrzeć film „Fotograf wojenny” nadawany przez TVP2, jak to zwykle ma miejsce w przypadku wartościowych programów w publicznej telewizji, o 1 w nocy. Był to dokument o Jamesie Nachtweyu, znanym fotoreporterze wojennym, który przez dwa lata fotografował aparatem wyposażonym dodatkowo w miniaturową kamerę telewizyjną. Oglądając film, patrzymy więc na świat prawie przez jego obiektyw. Słowem, rzecz zupełnie unikalna.

Tv33A


Pomyślałem więc, skoro nie mogę tego obejrzeć czemu by sobie tego nie nagrać? Tak się składa, że dosyć rzadko mam ochotę nagrywać coś z telewizji, więc siłą rzeczy nie bardzo miałem wcześniej okazję aby sprawdzić jak też Cinergy 400 i EyeTV zachowuje się przy programowaniu nagrań. Niby można to sprawdzić „na sucho” ale od kiedy Murphy sformułował swoje prawa, co komu przyjdzie po takich testach? I tak wiadomo, że jak coś może pójść źle to pójdzie. Przyszedł więc czas poważnej próby, chciałem przecież nie tylko przetestować EyeTV ale też zależało mi mocno na pozytywnym efekcie końcowym…

Tv3333

Samo programowanie tunera jest bardzo proste. Wystarczy tylko w okienku Schedules ustawić odpowiedni program oraz czas rozpoczęcia i zakończenia nagrywania i, jak podaje instrukcja obsługi, zostawić uruchomione EyeTV w spokoju. Komputer po jakimś czasie „pójdzie w sleepa” a o określonej godzinie obudzi się, nagra program i grzecznie wróci w stan uśpienia. I tak właśnie było. Gdy wróciłem dziś rano do domu i obudziłem maczka ze snu znalazłem na dysku ładnie nagrany film. Prawda, że miło? Oczywiście nagrywanie z polskiej kablówki, to zadanie nieco mniej wdzięczne niż w bardziej cywilizowanych krajach – tam wystarczy tylko kliknąć na wybrany program w EPG i wszystko poustawia się samo – u nas trzeba ręcznie wprowadzić niezbędne dane, niemniej bądźmy szczerzy nie wymaga to zbyt dużo wysiłku.

Tv333

Znając nasze realia, na wszelki wypadek ustawiłem sobie margines czasowy, w końcu film mógł się rozpocząć kilka minut wcześniej lub później. Na szczęście nagrany program można łatwo obciąć z tego typu niepotrzebnych fragmentów, czy nawet bloków reklam nadawanych wewnątrz programu, za pomocą wbudowanego w EyeTV prostego edytora. Odpowiednio obcięty film można potem nagrać na płytę CD/DVD, wrzucić na iPoda czy wyeksportować do któregoś z popularnych formatów takich jak np. divx. Albo obejrzeć i zostawić w bibliotece EyeTV. Narzekałem wcześniej trochę na EyeTV, głównie za problemy z programowaniem polskich kanałów, niemniej musze przyznać, że nagrywanie programów z TV obok oglądania TVN24 w okienku to kolejna niepodważalna zaleta tego softu.


Brak komentarzy